V Mariupoli uvízlo 100 tisíc lidí, Rusové zničili už 10 nemocnic

0
125

Silné útoky pokračují ruské armády pokračují ve více oblastech, v Mariupolu zůstává zhruba 100 tisíc lidí „v nelidských podmínkách“. Volodymyr Zelenskyj vyzval Rusko, aby civilistům umožnili opustit město přes humanitární koridory. Rusové zničili už 10 ukrajinských nemocnic, terčem se nově stala ta v Severodoněcku.

Zničeno auto po ostřelování ukrajinského Charkova.
Nejdůležitější události
Invaze ruských vojsk pokračuje již 28. den
V Mariupolu uvízlo 100 tisíc lidí, těžké boje jsou v Charkově
Rusové zničili již 10 ukrajinských nemocnic
Podle Moskvy jde na Ukrajině vše podle ruských plánů
Otevřeno by mělo být 9 humanitárních koridorů

VIDEO: Záběry ruského ministerstva obrany popisují „taktické přistání“ jednoho z ruských bojových vrtulníků na ukrajinském vojenském letišti. Podle ministerstva zničily raketové systémy pozemní obrany i obrněná vozidla.

10:25 Bojová síla ruské armády na Ukrajině poprvé od začátku invaze klesla pod úroveň 90 procent. Uvedl do vysoce postavený představitel amerického ministerstva obrany. Pokles bojové síly ruské armády naznačuje, že utrpěla vysoké ztráty v oblasti zbraní a roste i počet ruských obětí. Informuje o tom portál news.sky.com.

USA odhadují, že Rusko při ukrajinských hranicích před invazí shromáždilo více než 150 tisíc vojáků a dostatečný počet letadel, dělostřelectva a tanků pro rozsáhlý útok. „Poprvé se pravděpodobně dostali těsně pod 90 procent,“ řekl o ruské bojové síle na Ukrajině americký představitel, který mluvil pod podmínkou zachování anonymity. Téměř měsíc od začátku války se ruské armádě nepodařilo získat kontrolu nad žádným velkým ukrajinským městem a jejich postup se zastavil na téměř všech frontách.

10:18 Dalšími požadavky chce Putin změnit bezpečnostní architekturu v celé Evropě, uvedla Čaputová.

Prezidentka: Sankce vůči Kremlu přispějí ik naší bezpečnosti
10:13 Způsob, jakým oficiální vedení Maďarska v poslední době přistupuje k Ukrajině, je dokonce horší než způsob některých ruských satelitů z bývalého Sovětského svazu. Napsala to v úterý na Facebooku místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

„Určitě to bude nepříjemné překvapení zejména pro Maďary žijící na Ukrajině, které mnohé osobně znám,“ dodala vicepremiérka a vyjádřila nevolu nad tím, že Maďarsko nepodporuje sankce, neposkytuje zbraně a ani neumožňuje tranzit zbraní z jiných zemí přes své území.

„Je to proto, že chtějí levný ruský plyn? Nebo možná proto, že potichu sní o naší Zakarpatské oblasti?“ píše Vereščuková, která apeluje na Maďarsko, aby se postavilo na stranu civilizovaného světa.

Maďarská vláda vydala 7. března nařízení, podle kterého není možné dodávat z území Maďarska zbraně na ukrajinské území. Premiér Viktor Orbán 9. března oznámil, že Maďarsko se nemůže připojit k sankcím uvaleným Spojenými státy na Rusko v oblasti energetiky, protože i nadále potřebuje zemní plyn a ropu přicházející z Ruska.

10:10 Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Prohlásil to v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Bez uvedení důkazů také obvinil Spojené státy z údajného maření „těžkých“ rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou.

V Bruselu ve čtvrtek začíná mimořádný summit NATO věnovaný ukrajinské krizi, k vyslání mírové mise do země chce své spojence vyzvat Polsko.

10:04 Na Ukrajině dnes bude pokračovat snaha evakuovat civilisty přes devět humanitárních koridorů, na kterých se dohodly ukrajinské úřady a ruská armáda. Podle serveru Ukrajinska to oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Podle agentury Reuters vicepremiérka však naznačila, že se nepodařilo dosáhnout dohody na vytvoření bezpečného koridoru přímo z centra Mariupolu.

Podle Vereščukové lidé, kteří chtějí obležené přístavní město na jihovýchodě země opustit, najdou dopravu v nedalekém Berďansku. Pro evakuaci lidí z Mariupolu do Záporoží budou fungovat trasy z Berďanska a dalších dvou obcí v regionu, píše Ukrajinská pravda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním projevu uvedl, že v Mariupolu obléhaném ruskými jednotkami zůstává v nelidských podmínkách 100 tisíc lidí. Snahy civilistů zachránit prostřednictvím humanitárních koridorů podle něj maří ruské „ostřelování nebo záměrný teror“.

Přesto se podle něj v úterý podařilo asi 7000 lidem z města utéct. Prezident zároveň obvinil ruské vojáky, že zajali humanitární konvoj nedaleko Mariupolu, konkrétně prý zadrželi ukrajinské záchranáře a řidiče autobusů.

Předchozí článekCovidem se nakazil už každý pátý Korejčan, incidence v Německu atakuje rekord
Další článekErdogan žádá o obnovení jednání o členství Turecka v EU