Covidem se nakazil už každý pátý Korejčan, incidence v Německu atakuje rekord

0
123

Počet lidí, kteří se v Jižní Koreji nakazili koronavirem, přesáhl hranici 10 milionů, což odpovídá skoro pětině obyvatel této asijské země. Zdravotníci se setkávají s rostoucími počty pacientů v těžkém stavu, mnoho práce mají i krematoria a pohřební ústavy, píše agentura Reuters. V Německu za poslední den přibylo 283 732 případů covidu.

Lidé v respirátorech kráčejí po ulici lemované bary a restauracemi v Tokiu v úterý 22. března 2022.
Korejská agentura pro kontrolu a prevenci nemocí (KDCA) informovala, že za úterý v zemi přibylo 490 881 nově nakažených, což je druhý nejvyšší počet od začátku pandemie covidu-19. Celkový počet infikovaných k dnešku vzrostl na 10,427 milionu. V Koreji se rozšířila silně nakažlivá varianta omikron v situaci, kdy země do značné míry upustila od svého dříve velmi důsledného systému trasování a karantén. Zmírnila i pravidla pro dodržování odstupu.

V zemi s asi 51,7 milionu obyvatel je proti covidu očkováno 87 procent z nich, 63 procent dostalo i posilující dávku.

V Koreji za poslední den zemřelo 291 nemocných s covidem, celková smrtelná bilance se tak zvýšila na 13 432. V pátek zemřelo 429 lidí, což bylo nejvíc během jediného dne. Reuters uvádí, že se kvůli tomu zvýšila poptávka po pohřebních službách. Vláda se obrátila na 60 krematorií, aby prodloužily provozní dobu a navýšila kapacitu. Úřady připouštějí, že i tak existují rozdíly mezi jednotlivými regiony, dlouho se na pohřeb čeká například v hustě obydlené oblasti Soulu.

Počty pacientů v kritickém stavu se v posledních dvou týdnech pohybují nad hranicí tisíce, ale zástupci ministerstva zdravotnictví upozorňují, že začátkem dubna by jich mohl být i dvojnásobek. Obsazeno je asi 64 procent lůžek intenzivní péče, před dvěma týdny to bylo 59 procent.

Nový Zéland uvolňuje: Imunita lidí je vysoká
Nový Zéland během tohoto týdne uvolní přísná pandemická opatření, protože počty nových případů dosáhly vrcholu a imunita populace je na vysoké úrovni. Oznámila to novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Omezení počtu osob, které se mohou setkávat na otevřeném prostranství, budou podle Ardernové zrušena v pátek. Počet lidí na sportovních akcích a koncertech tak už nebude omezen.

Od 4. dubna nebudou povinná potvrzení o očkování a QR kódy a rovněž se zruší i povinnost zaměstnanců dát se očkovat. Povinné očkování bude zrušeno i pro policisty, vojáky a pracovníky v oblasti vzdělávání. Ve zdravotnictví au pracovníků pohraniční stráže však zůstává v platnosti.

„Tohle není konec, ale jistým způsobem je to nový začátek,“ řekla Ardernová. Připomněla, že Nový Zéland zaznamenal od začátku pandemie více než 500 000 případů nákazy a jen 177 úmrtí. Skutečný počet infekcí však podle odborníků může být až 1,7 milionu. „To spolu s 95 procenty plně očkovaných Novozélanďanů znamená, že teď máme vyšší úroveň kolektivní imunity,“ řekla.

Země v úterý zaznamenala téměř 21 000 nových případů infekce.

Incidence v Německu atakuje rekord
V Německu za poslední den přibylo 283 732 případů koronavirové infekce, informoval dnes Institut Roberta Kocha. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel během jednoho týdne, vzrostla na 1 734,2 a přiblížila se k rekordní hodnotě 1 735,0, které dosáhla v sobotu ráno.

V úterý před týdnem testy odhalily 262 593 nových případů infekce. Podle odborníků jsou ale skutečné počty nakažených výše, protože se všechny nepodaří zachytit a hygienici lidí, kteří s nakaženými přišli do styku, kontaktují už jen v omezené míře, píše agentura DPA.

Nakazil se i prezident
Za posledních 24 hodin zemřelo 329 lidí s covidem, před týdnem jich bylo 269.

V Německu 20. března skončila většina zásadních opatření. Už jsou prakticky vyžadovány jen roušky a odstup. Světová zdravotnická organizace v úterý tuto zemi i další evropské státy kritizovala za příliš „brutální“ ukončení covidových omezení.

Koronavirem se nakazil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Podle úterního vyjádření prezidentské kanceláře má jen mírné příznaky covidu.

Předchozí článekUSA a spojenci zvažují vyloučit Rusko z G20, Putin se na summit chystá
Další článekV Mariupoli uvízlo 100 tisíc lidí, Rusové zničili už 10 nemocnic