Erdogan žádá o obnovení jednání o členství Turecka v EU

0
140

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý požádal EU, aby obnovila přístupová jednání s Tureckem. Žádost Erdogana přišla dva dny před summitem EU v Bruselu.

„Očekáváme, že EU rychle otevře kapitoly přístupových jednání s Tureckem a začne jednat o celní unii bez cynických kalkulací,“ řekl turecký prezident po setkání s nizozemským premiérem Markem Ruttem.

Rozhovory o členství Turecka v EU začaly ještě v roce 2005, avšak pro napětí mezi oběma stranami v uplynulých letech uvízly. EU obviňuje Turecko z porušování zásad právního státu a dalších hodnot Unie.

Vztahy mezi společenstvím 27 evropských zemí a Ankarou se prudce zhoršily po pokusu o převrat v Turecku v červenci 2016. Představitelé EU kritizovali útoky na svobodu projevu, které v zemi následovaly po neúspěšném puči, po kterém turecká policie zatkla tisíce lidí včetně novinářů.

Ankara a Brusel ještě v březnu 2016 souhlasily s několikamiliardovou dohodou, v jejímž rámci mělo Turecko přijmout zpět migranty výměnou za uvolnění vízového režimu. Lídři členských států EU se mají na summitu zabývat důsledky ruské invaze na Ukrajinu. Také ve čtvrtek se má konat i setkání lídrů NATO.

Turecko se snaží být od začátku invaze zprostředkovatelem mezi Ruskem a Ukrajinou. Ankara zároveň odmítá podpořit sankce Západu vůči Rusku.

Předchozí článekV Mariupoli uvízlo 100 tisíc lidí, Rusové zničili už 10 nemocnic
Další článekRusko by při existenční hrozbě zvažovalo použití jaderných zbraní