USA a spojenci zvažují vyloučit Rusko z G20, Putin se na summit chystá

0
107

Spojené státy a jejich západní spojenci posuzují, zda by mělo Rusko i nadále zůstat součástí skupiny G20 v souvislosti s vojenskou invazí na Ukrajině. Informovala o tom v noci na středu agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj, který je součástí této diskuse.

„Probíhá diskuse o tom, zda je vhodné, aby Rusko bylo součástí G20. Pokud Rusko ostatně jejím členům, tak organizace bude méně užitečná,“ uvedl zdroj ze skupiny G7 pro Reuters.

Tento zdroj upozorňuje, že snahu vyloučit Rusko z G20 budou zřejmě vetovat někteří z jiných členů této skupiny. S tímto návrhem mohou podle něj nesouhlasit například Brazílie, Čína či Jihoafrická republika. Reuters naznačuje, že země skupiny G7 se proto mohou rozhodnout, že se letos na summitu G20 neúčastní.

Putin se na summit chystá
Podle ruské velvyslankyně v Indonésii Ľudmily Vorobiovové se však letos na summitu G20 v Indonésii plánuje zúčastnit ruský prezident Vladimir Putin. Diplomatka to uvedla v reakci na výzvy některých zemí k vyloučení Ruska z G20.

Polsko v úterý totiž uvedlo, že navrhlo americkému ministerstvu obchodu, že ve skupině G20 nahradí Rusko, přičemž dostalo „pozitivní odpověď“.

Mluvčí amerického ministerstva obchodu potvrdil, že minulý týden se konalo setkání americké ministryně obchodu Giny Raimondové a polského ministra hospodářského rozvoje a technologií Piotra Nowaka.

Již více není místa pro Rusko
„(Raimondová) si s radostí vyslechla názory Polska na několik témat včetně fungování G20. Nevyjádřila však pozici vlády Spojených států na polský požadavek týkající se G20,“ uvedl mluvčí amerického resortu.

Podle agentury AFP bude o členství Ruska ve skupině G20 diskutovat s americkými spojenci i prezident USA Joe Biden, který tento týden navštíví Evropu, kde se zúčastní summitů NATO, Evropské unie i skupiny G7. Podle poradce pro národní bezpečnost Spojených států Jakea Sullivana se USA totiž domnívají, že pro Rusko už více není místa v mezinárodních institucích a mezinárodním společenství.

Indonéské ministerstvo zahraničních věcí se odmítlo vyjádřit k výzvám k vyloučení Ruska, dodává Reuters.

Předchozí článekTornáda zasáhla Texas a Oklahomu, vyžádaly si jednu oběť
Další článekCovidem se nakazil už každý pátý Korejčan, incidence v Německu atakuje rekord