Zeptali jsme se odborníků, jaká je budoucnost vytápění

0
230

Vlna velkého zdražování se přehnala napříč celou ekonomikou, ceny elektrické energie, plynu a tepla lámou rekordy. Je tento trend dlouhodobý? Jak na současnou situaci reagují výrobci topných zařízení? Čím lze při stavbě rodinného domu ovlivnit budoucí faktury za topení a ohřev vody? Zeptali jsme se odborníků z praxe.

V poslední době prudce stoupají ceny energií. Lze podle vás odhadnout, jak se bude situace vyvíjet?

Miroslav Janda, Viessmann

Růst cen energií je v současnosti opravdu bezprecedentní. Ale při změnách, které probíhají v energetice a ve společnosti (odstavení jaderných kapacit v Německu, konec využívání uhlí, masivní přechod k elektromobilitě, významný tlak na redukci uhlíkové stopy ve všech oblastech…), se ani nic jiného nedalo očekávat. Ceny energií se podle mého názoru budou stabilizovat, ale k zásadnímu poklesu už nedojde.

Ty české domácnosti, které využívají k vytápění a přípravě teplé vody zemní plyn nebo elektrickou energii, musí každoročně počítat s určitými výkyvy jejich cen. Samozřejmě, konkrétní dopady budou vždy záviset na několika faktorech, tedy i na velikosti spotřeby v domácnosti či na zvolené sazbě dodávky a distribuce. A jak by se mohla situace vyvíjet? Majitelům rodinných domů určitě doporučujeme zamyslet se již dnes nad tím, jak omezit používání fosilních paliv a začít ve větší míře využívat obnovitelné zdroje energie. Právě to je totiž cesta, jak získat určitou nezávislost.

Budoucnost vytápění rodinných domů vidí odborníci v moderních technologiích, které významně přispívají k ochraně klimatu, ale kromě emisí šetří i peníze. Tepelná čerpadla dokáží dodat až 75 % energie zdarma (z přírody), čímž výrazně sníží účty za její spotřebu. Vyšší vstupní investice je tak vykompenzována dlouhodobou úsporou.

Dušan Smilek, Romotop

To je otázka na odborníka v energetice, který by budoucí vývoj cen dokázal alespoň odhadnout. Proto je lepší zaměřit se spíše na to, co můžeme udělat už nyní, aby nás neustále stoupající ceny příliš nezaskočily. Pokud jde o způsob vytápění rodinných domů, dobrou volbou jsou krbová kamna nebo krbová vložka. Jako palivo pak kusové dřevo. Stále jde o jeden z nejlevnějších a ekologických zdrojů tepla.

Tepelné čerpadlo aroTHERM Split vzduch – voda (3 až 12 kW, A++/A+++) s technologií odděleného chladivového okruhu přináší dokonalé teplo v interiéru, pohodlí s teplou vodou i chlazení. Jedná se o jedno z nejtišších tepelných čerpadel typu vzduch – voda na trhu. Jeho interiérová jednotka uniTOWER ve svém nitru ukrývá 190 l zásobník teplé vody. www.vaillant.sk

Tepelné čerpadlo před moderním bílým rodinným domem
Zdroj: Vaillant

V čem vidíte budoucnost vytápění rodinných domů?

Miroslav Janda, Viessmann

Budoucnost vytápění vidím jednoznačně v systémových řešeních šitých na míru spotřebitele. Standardní topný systém současnosti, resp. velmi blízké budoucnosti, by měl vypadat například takto: tepelné čerpadlo jako základ, s designovou vnitřní kompaktní jednotkou, fotovoltaickým systémem s dostatečnou výkonovou rezervou na významné přebytky as fyzickou nebo systémovou baterií. K tomu moderní větrací systém s rekuperací a HEMS (home energy management system) pro napojení všech systémů. Jako volitelná možnost také inteligentní nabíjecí stanice na elektromobil.

Ale hardware není všechno. K systému patří také služby: v první řadě dlouhodobá servisní smlouva s dálkovým dohledem nad topným systémem, spolu s tím i moderní smlouva na odběr/společné využívání energií v energetické komunitě využívající a produkující zelenou energii, jakož i rozdělení, přesouvání a využívání přebytků. A ne, nemluvím o budoucnosti – to vše lze realizovat již dnes. Naše služby jako Servis Plus či Viessmann Share jsou toho příkladem.

Juraj Malík, Vaillant

Budoucnost vytápění rodinných domů můžete zásadně ovlivnit již nyní – uděláte-li změnu tam, kde to má smysl, tedy u sebe doma. Cílem je vyměnit staré vytápění za nové, šetrnější a ohleduplnější k přírodě. Zatímco zastaralé topné systémy nadměrně zatěžují životní prostředí, moderní technologie významně přispívají k ochraně klimatu. Byli byste překvapeni, kolik emisí lze ušetřit s novým vytápěním. A také peněz. Zásadním problémem je, že lidé mnohdy vnímají jen vstupní investici, ne však dlouhodobou úsporu. Ve prospěch tepelných čerpadel přitom mluví několik argumentů. Tím nejzásadnějším je, že domácnosti dostanou až 75% energie zdarma
(z přírody) a čekají je nižší účty za energie.

Předchozí článekZrekonstruovaný venkovský dům se otevírá a zavírá světlu i pohledům
Další článekZabezpečte terasu před odlupováním dlažby