Jak vybrat dům, který nám pomůže šetřit energie

0
289

Faktury za energie dokážou s účty pěkně zahýbat. Pro úsporu financí je nutné, aby byl dům co nejméně energeticky náročný. Uvažujete-li o koupi, máte v moci tuto skutečnost ovlivnit. Jak poznáte dům, který šetří energie?

Ideálním bydlením z tohoto úhlu pohledu jsou aktivní domy, nulové domy, pasivní domy a domy nízkoenergetické. S těmito domy se zdražování energií nemusíte bát. Jejich provoz totiž není nijak zvlášť nákladný. Podívejme se na ně detailněji.

Pasivní dům

Pasivní dům má velmi kvalitní izolaci, díky které teplo neuniká ven. Funguje na principu pasivních tepelných zisků, tj. sluneční záření procházející okny, teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Po většinu roku tyto zdroje postačují k příjemné teplotě uvnitř domu.

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům funguje na podobném principu jako pasivní, ale v menší míře. Potřebuje větší zdroj tepla a rozsáhlejší systém topení. Oproti pasivnímu domu má vyšší provozní náklady.

Nulový dům

Nulový dům nejenže energii spotřebovává, ale dokonce ji i vyrábí z obnovitelných zdrojů energie. Dokáže vyrobit dostatek energie pro svůj provoz. Zabezpečení proti tepelným ztrátám je samozřejmostí. Využívá také rekuperaci.

Aktivní dům

Aktivní (plusový) dům, je dům, který vyrobí více energie, než spotřebuje. Přebytky je možné prodávat do sítě. Umožňuje dlouhodobý provoz bez vnějších vstupů energií.

Ostatní domy

Pokud jste se rozhodli koupit starší dům, pro úsporu je nutné, aby na stavbě proběhla výměna oken, zateplení fasády, podlah a stropů nebo střechy.

Hitem poslední doby je rekuperace, což je zpětné získávání tepla větráním. Díky ní větráte, ale teplo téměř neuniká. Běžně se instaluje do budov s nízkou energetickou náročností, ale je možné ji použít i v běžných domech.

Ke kupované nemovitosti byste měli obdržet průkaz energetické náročnosti budovy, který udává, jak je stavba energeticky náročná. Vžilo se také označení „energetický štítek“. Uděláte si s ním představu, kolik v průměru ročně zaplatíte za užívání budovy.

Jestliže budete rekonstruovat, nezapomeňte se informovat o možnosti dotací na zateplení či rekuperaci. I když vám vznikne nárok na dotaci, veškeré náklady musíte nejdříve uhradit ze svého. Teprve poté vám stát dotaci vyplatí. Chybí-li vám k tomu peníze, neházejte flintu do žita, půjčka online vám může pomoct chybějící částku dorovnat.

Předchozí článekProvoňte si svůj domov – vyzkoušejte jednoduché triky!
Další článekPůjčka při mateřské či rodičovské – je v této době vůbec možná a hlavně rozumná?