Kdy nám hrozí nedostatek vitaminu D?

0
257

Je rozpustný v tucích, naše tělo ho potřebuje k mnoha procesům a funkcím a umí si ho také samo vyrobit. I přesto můžeme mít vitaminu D nedostatek. Co s tím?

Když na naši pokožku dopadá sluneční záření, vytváří se vitamín D a naše tělo ho takto získává až 90 %. Má velký vliv na imunitu, zdraví zubů i kostí, přispívá k normální činnosti svalů, podílí se na dělení buněk, a pomáhá s normální funkcí nervové soustavy. V létě, když jsou dny dlouhé a trávíme hodně času venku, nemusíme mít problém s nedostatkem vitamínu D. V zimě však trávíme mnoho času ve vnitřních prostorách a také počasí vždy nepřeje slunečnímu svitu a mohou se objevit nepříjemné zdravotní komplikace, Jako jsou bolesti zad svalů a kostí nebo u žen osteoporóza.

Důležitý je vitamín D pro děti, u kterých zodpovídá za správný vývoj kostí a minimalizuje riziko vzniku křivice. To je choroba, která se projevuje poruchou tvorby kostí, které měknou a dochází k jejich deformacím, což může mít za následek problémy s chůzí nebo zakřivením páteře. Kromě pobytu na sluníčku můžeme vitamín D dodávat svému tělu ze stravy a výživových doplňků. V dřívějších dobách se děti nutily jíst rybí tuk, který ale neměl valnou chuť, a tak ho často odmítaly. Dnes je to jednodušší a chutnější, potravinové doplňky nás nijak neomezují. Existují dvě formy, vitamín D2 rostlinného původu a vitamín D3 živočišného původu. Ten je čtyřikrát účinnější, ale není vhodný pro vegany a vegetariány. Ve stravě pak tento vitamín najdeme například v tučných mořských rybách, vejcích, ořechách a celozrnných výrobcích.

Dostatek vitamínů d po celý rok nám zajistí. Správné fungování těla bez nepříjemných projevů, jeho nedostatku. Při dlouhodobém deficitu se může přidat i zvýšená kazivost zubů, sklony k obezitě nebo vyšší krevní tlak.

Předchozí článekPokazil se vám televizor, drahý kuchyňský robot či žehlička? Obraťte se na kvalitní servis
Další článekDruhy vyrážek a jak s nimi zacházet