Jaká jste, když znervózníte? Vy to zřejmě vnímáte špatně, ale věda oponuje: Právě tehdy jste mnohem atraktivnější!

0
291

Už jste někdy přemýšleli, jak vypadáte, když jste nervózní? Nebo dříve než vás vnímají ostatní? Vždyť si představte samu sebe: přistoupí k vám neuvěřitelně atraktivní „objekt“ a vy se zajíkáte, zčervenáte a co vám vypudí ústa, si raději nechcete pamatovat.

Věda ale tvrdí, že právě ve stresujícím momentě, kdy podle vás jen kvákáte jako slepice – působíte navenek mnohem atraktivněji, půvabněji a kouzelněji, než si myslíte!

Nejste v tom jediná! Když znervózníte během konverzace s někým, do koho jste zamilovaná nebo byste se mohli zamilovat… S někým, kdo vypadá božsky, přitahuje vás a doslova vám při něm mrzne mozek… Když nevíte, kam rychle podívat dříve, podlamují se nohy a motýli třepou křídly v břiše. Podle výsledků výzkumu s 300 muži a ženami (2020, Susan Hughes, de Haan, Harrison) působíte mnohem atraktivněji, než kdyby vystupujete sebevědomě, asertivně až arogantně.

Sebe vnímáme negativně. Jenže v tomto případě jde o vnímání druhých
Podle výzkumnic vnímáme sami sebe velmi negativně, když jsme nervózní: působíme navenek divně, chováme a cítíme se nekomfortně a roztržitě, pohybujeme se nemotorně, neohrabaně až těžkopádně. O své nervozitě a úzkosti uvažujeme jako o něčem trapném.

Jde však jen o naše vnímání a druhá strana jej nesdílí. Naopak – první dojem z nás, nervózních žen bývá naprosto opačný, než bychom si mysleli: působíme nesměle, vábivo, rozkošně, atraktivní, poutavě a přitažlivě. Podle vnímání ostatních působí nervózní, roztržitá žena krásnější a zajímavější, má jistý půvab a velké kouzlo.

Hlas prozrazuje víc, než si možná přejeme
Když jsme nervózní, můžeme se snažit, jak chceme, abychom to zakryli, hlas nás prozrazuje. Hlasové tóny neodkrývají podle studie Hughesové jen nervozitu – ženy mají obvykle vyšší hlas pod vlivem stresu, rychleji mluví a často řeknou mnohem více. Hlas však skrývá ještě něco, co opačná strana snadno identifikuje: že nás přitahuje a je objektem našeho romantického zájmu. Vysoký hlas a vnímaná neklidná, uspěchaná komunikace působí přitažlivě, protože nás přeměňuje na konverzační typ člověka, který s větší výškou hlasu působí ženskěji. Druhou stranu tak nevědomky přitahujeme mnohem víc!

s dělá mnohem půvabnější tvory, než myslíme
Zdroj: jistock
Paradoxně je tato úzkostlivá komunikace efektivní. Hlas je vábivější a vyvolává dojem, že jeho majitelka vypadá mileji, zajímavější konverzuje, je krásnější, což zvyšuje její přitažlivost. Signalizuje, že je nakloněna potenciálnímu vztahu s osobou, u které tak znervózněla. Právě za touto oponou se pro pána dokonalého mohou skrývají potenciálně žádané osobnostní vlastnosti.

Pohled z opačného břehu: jak vnímáte nervózního člověka vy?
Účastníci a účastnice výzkumu měli samozřejmě popsat své reakce na atraktivního člověka a shodovali se s výše popsaným: zvýšená pozornost až zírání, zvýšená srdeční činnost, smích či křupání, usmívání, červenání, potíže s koncentrací, roztržitost, rychlejší mluvení, těžší nebo nejasné vyjadřování, u žen vyšší výška a nestabilní tón hlasu. Ale když se jich zeptali, jak vidí člověka, který v jejich přítomnosti takto znervózní, popsali ho paradoxně jako vysoce atraktivního a jeho chování za milé.

Podle výzkumnic objeví-li se někdo v naší přítomnosti, kdo při nás znervózní, uvědomíme si, že nás považuje za přitažlivé a pozorujeme ho. Během toho vyhodnocujeme, jak se u něj cítíme a rozhodujeme se, jestli tuto pozornost chceme vyplatit. Takto rozpoznáváme potenciální vztah.

Co se během setkání s krásným mužem děje v mozku?
Podle neurobiologie se s naším mozkem dějí zvláštní věci: setkáme-li pána atraktivního, zaktivizuje se levá část mozku reagující na krásu. Začne od nás pumpovat dopamin, mozkovým stimulantem, díky kterému jsme schopni ztratit „správná“ slova, staneme se roztržitými, ztrácíme balanc, podlomí se nám kolena.

Tato část mozku oceňuje, co vidí (a nemusí to hned znamenat, že s dotyčným chceme vstoupit do manželství, mít spoustu sexu i dětí). Zároveň reaguje na poznání, že nás druhá strana může zpětně hodnotit, vnímá naši nervozitu, chování, vzezření a tak dále. V tom momentě na scénu nastupuje kortizol, stresový hormon, na který reagujeme způsobem „fight or flight“, bojuj nebo uteč – a mnohé si povídáme, jako by nám šlo o život. Stydíme se a vnímáme jako nemožné. Stres do nás pumpuje adrenalin, kvůli čemuž působíme tak neuvěřitelně atraktivní.

Jak se v době nervozity a stresujícího setkání s panem dokonalým cítíte vy?

Předchozí článekNeměla ještě ani 15, když podstoupila první plastiku: Dnes, kdy její krásu obdivuje celý svět, otevřeně přiznává, že lituje…
Další článekJeždění na kole jako odpověď na zvyšující se ceny pohonných hmot?