Ježdění na kole jako odpověď na zvyšující se ceny pohonných hmot?

0
172

Spolu s konfliktem na Ukrajině došlo ke zvyšování cen pohonných hmot. Spousta lidí pečlivě promýšlí zbytné cesty do obchodu, či do zaměstnání a raději se projde pěšky, či zvolí hromadnou dopravu. A není se čemu divit. Zvýšení cen benzínu, nafty, do toho velmi vysoké zálohy na energie a rekordní inflace, nás donutily sáhnout hluboko do peněženek.

Přemýšlíte, zda si nepořídit jízdní kolo, abyste vašeho čtyřkolového miláčka mohli nechávat co nejčastěji v garáži? A nejste si jistí, jak si to celé propočítat? Určitě se vám jízdní kolo vyplatí na cesty do zaměstnání (pokud to nemáte daleko), do obchodu, či na výlety s rodinou po okolí. Za auto platíte nejen povinné ručení, peníze za technickou a emisní kontrolu, ale pokaždé, když se vydáte na cesty, se vám opotřebují i pneumatiky a brzdy. Takže nejde jen o náklady na pohonné hmoty, ale i na opravy a výměny dílů, které se rychle opotřebovávají, také i ostatní provozní kapaliny něco stojí.


Sjednejte si povinné ručení.


Co budete k ježdění na kole potřebovat?

Určitě se na kolo nevydávejte bez helmy, abyste předešli zranění hlavy. I na krátkou cestu do zaměstnání se vyplatí si ji obléci. I když je povinná jen do osmnácti let, dokáže ochránit vaši hlavu před vážným úrazem.

Hodit se vám budou i cyklistické rukavice. A to nejen na jaře a na podzim. Oceníte je i v létě, kdy se vám nebudou potit ruce, nebudou sklouzávat z řídítek.

Lepší držení řídítek vám zařídí nejen rukavice na kolo, ale i gripy, omotávky a rohy, které zlepší úchop, sníží bolestivost zápěstí, ale pomohou vám i při prudkém stoupání do kopce, kdy se budete moci pořádně opřít do pedálů.

Určitě bude potřeba – minimálně na ranní dojíždění – i vesta, či kvalitní větruodolná a nepromokavá bunda, aby vám cestou do práce nebyla zima.

Jaké kolo si vybrat?

Pečlivě zvažte, zda si pořídíte obyčejné jízdní kolo, anebo zainvestujete do elektrokola, které vám cestu do zaměstnání urychlí. V takovém případě je důležité, abyste měli kolo kde nabíjet a uschovat. Jelikož se nejedná o levnou záležitost, velmi častou se stanou objektem nenechavých rukou zlodějíčků.

Předchozí článekJaká jste, když znervózníte? Vy to zřejmě vnímáte špatně, ale věda oponuje: Právě tehdy jste mnohem atraktivnější!
Další článekJak poznat kvalitní larimar?