Druhy vyrážek a jak s nimi zacházet

0
385

Alergická vyrážka není nikdy příjemným zážitkem a někdy nám dokáže na několik týdnů pořádně znepříjemnit život. Je pro ni typické svědění pokožky v místech, na nichž se vyrážka objeví, jsou však známé také alergie, které způsobují svědění kůže po celém těle bez vyrážky. Co je při výskytu alergické vyrážky klíčové, jak se jí zbavit, případně předcházet jejímu opětovnému vzniku?

Příčiny vzniku alergické vyrážky

Alergická vyrážka může mít mnoho názvů. V případě atopického ekzému se můžeme setkat již v útlém batolecím věku, kdy jej získáme geneticky. Pokud je jeden z rodičů atopik, existuje 50 % šance, že také potomek bude tímto ekzémem trpět. Jestliže jsou atopiky oba rodiče, šance na genetickou predispozici je až 80%. U dětí atopický ekzém často zmizí do 10. roku života. Výjimečně přetrvává do dospělosti anebo se v průběhu života nečekaně objeví. V tom případě bývá příčinou stres či dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí.

Další velmi známou alergickou vyrážkou je kontaktní ekzém, který dělíme na iritační neboli dráždivý a alergický. Liší se od sebe vznikem. Iritační ekzém vzniká, když je naše pokožka dlouhodobě drážděna například chemikálií a více se již nedokáže bránit. V důsledku toho se alergická vyrážka na kůži objeví a svědí. Jinou příčinou vzniku má alergický ekzém, který se objeví poté, co přijdeme do kontaktu s alergenem – tuto skutečnost nám potvrdí po absolvování testu na alergologii. Příznaky obou variant jsou podobné, odlišit je dokáží právě zmíněné testy.

Jak ekzémy léčit a jak jim předcházet

Alfou omegou každého ekzému je dostatečná hydratace pokožky a posílení ochranné bariéry. V případě atopického ekzému je vhodné zvolit správný postup například při mytí pokožky, kdy by neměla být používána voda teplejší než 33 °C a pro mytí by měly být používány olejové gely pro atopiky. No a co pomáhá proti svědění kůže? Hydratační a bariérový krém Dermaguard bude hydratovat pokožku po dobu až 6 hodin a posílí vaši kožní bariéru. Jsou vhodné pro děti od 6 měsíců, jejich používání je doporučeno pouze v případě, kdy vaše pokožka nemokvá nebo nemá mikroprasklinky z vysušení a podráždění.

Předchozí článekKdy nám hrozí nedostatek vitaminu D?
Další článekTest Trust.zone vs NordVPN: Kdo má lepší hodnocení