Webbův teleskop úspěšně vysunul poslední část hlavního zrcadla

0
322

První snímky budou podle NASA zveřejněny v červnu.
. Vesmírný dalekohled Jamese Webba úspěšně vysunul v sobotu poslední část svého velkého pozlaceného zrcadla. Informovala o tom agentura AFP.

„Poslední křídlo (zrcadla) je nyní vysunuto,“ uvedl na Twitteru Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s tím, že momentálně pracuje „na zajištění křídla na místě, což je několikahodinový proces“.

Dalekohled musel být ve své nosné raketě složen, jinak by se do ní nevešel. Postupné rozvinutí jeho slunečního štítu a poskládání jeho jednotlivých částí je podle NASA obzvlášť komplikovaný a zdlouhavý proces, který probíhá již dva týdny.

Zmíněné zajištění poslední části zrcadla je poslední krok předtím, než začnou vesmírní badatelé kalibrovat vědecké přístroje a zarovnávat zrcadla dalekohledu. První snímky budou podle NASA zveřejněny v červnu.

Webb v úterý plně rozvinul svůj pětivrstvý sluneční štít, který se skládá ze speciálního materiálu zvaného Kapton. Tento speciálně vyrobený štít bude plnit úlohu slunečníku, aby samotný teleskop zůstal ve stínu a aby byl schopen zachytit slabé infračervené signály ze vzdálených končin vesmíru.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je dosud největší a nejvýkonnější vesmírný teleskop. Vesmír nebude pozorovat z nízké oběžné dráhy Země, ale z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (Lagrange point L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může dalekohled udržovat stabilní pozici a zachytávat velmi slabé infračervené záření.

Odborníci tvrdí, že jeho speciálně pozlacená zrcadla spatří až na první hvězdy a galaxie, které vznikaly před 13,5 miliardami let.

Předchozí článekJáma téměř spolkla chlapce. Podzemní požáry ohrožují také planetu
Další článekSuperbakterii nestvořila antibiotika. Zrodila se dávno před nimi