Ekonomická situace posledních dní, týdnů a měsíců je, zdá se, čím dál horší. Nejvíce se však podepisuje na lidech, kteří už tak sotva vyšli. Do této skupiny kromě seniorů patří především rodiny s malými dětmi, kdy je jeden z rodičů (obvykle žena) na mateřské nebo rodičovské dovolené. A co když taková rodina potřebuje půjčku? Má vůbec šanci?
Kdo je v krizi nejvíce ohrožený?
Tento rok začal pro mnoho lidí velmi svíravým pocitem, určitou noční můrou. Své o tom ví i maminky, které jsou v tuto chvíli odkázané pouze na příjem ze státní sociální podpory – rodičovský příspěvek, případně na peněžitou pomoc v mateřství.
Hodnota peněz klesá, ale vše ostatní strmě roste. Nejedna rodina se kvůli šíleně rostoucím cenám každé jednotlivé položky nákupu potravin ocitá v situaci, kdy musí velmi silně přehodnotit vlastní potřeby a možnosti. Tato doba začala být výzvou pro všechny, kteří chtějí pro vlastní děti udržet aspoň určitý standart dosavadního života a zvládnout tuto výzvu.
Je půjčka v této situaci dobrým řešením?
Některé rodiny se tak ocitají v situaci, kdy musí volit i možnosti, nad kterými by doteď mávly rukou. Jednou z možností velmi rychlého zvýšení příjmu je zkusit zažádat o půjčku. Jenže tu není tak jednoduché za spravedlivých podmínek získat.
Do nelehké finanční situace se dostávají především matky samoživitelky, které jsou odkázány pouze na svůj skromný příjem. Bohužel jsou tímto ze strany poskytovatelů půjček považovány za neperspektivní vzhledem k neschopnosti půjčku splácet a hrozícímu zadlužení.
Ti, kteří půjčky nabízejí, proto nejprve vždy posuzují minulost žadatele v registru dlužníků. Velkou výhodu pro ně mají tzv. bonitní klienti. Tedy ti, kteří již v minulosti schopnost splácet prokázali a mají již nějakou finanční historii a zároveň dokážou prokázat dostatečné příjmy. Ty pak dávají věřiteli určitou záruku, že dojde ke splacení půjčky.
Jak může získat půjčku člověk na mateřské nebo rodičovské?
Někteří poskytovatelé přímo uvádějí, že z výše popsaných důvodů půjčku matkám na mateřské ve většině případů neumožňují. Je tedy ještě určitá možnost, a to, že si půjčku vezme manžel či partner, případně bude figurovat jako spolužadatel či ručitel. Poskytovatel by v tom případě měl mít větší ochotu půjčku poskytnout.
Další možností, kam se obrátit, jsou menší firmy, které nabízí půjčky za přijatelnějších podmínek. Například některá nebankovní krátkodobá půjčka poskytne klientovi peníze velmi rychle – proto je tato forma hojně využívaná v okamžiku, kdy je třeba ve velmi krátkém čase překlenout nenadálé výdaje.
Jaké jsou další možnosti řešení finanční krize?
Možností, jak se k dané situaci postavit, je ale víc. První volbou, když peníze nestačí, by měl být pravidelný příjem – „Jakou výši máme nastavenou v rámci rodičovského příspěvku? Na jakou dobu? Měla bych možnost si nějaké peníze přivydělat?“ Tyto možnosti vyžadují velké úsilí, obzvlášť pokud rodina řeší skloubení celodenní péče o děti, partnerova zaměstnání a třeba noční nespavosti. Ale v okamžiku, kdy je alespoň nějaká příležitost, je dobré se jí chytit.
Dále je možné se poohlédnout po možnostech dalších příspěvků ze strany státu. Od letošního roku vláda schválila další navýšení částek životního minima, od kterého se počítají výše příspěvků a nároky na ně. Díky tomu na některé příspěvky mohou dosáhnout i rodiny, které v minulosti o využití těchto možností ani nepřemýšlely.